[us_page_title description=”0″ align=”center”]
  1. Hem
  2. chevron_right
  3. Naturliga Kosttillskott
  4. chevron_right
  5. Närproducerat Proteinpulver
  6. chevron_right
  7. Holistic Vassleprotein Choklad 750 g

268,00 kr

Holistic Vassleprotein kommer från kor på svenska gårdar och finns även smaksatt med vanilj.

I lager

Holistic

Beskrivning

Holistic Vassleprotein är ett ultrafiltrerat vassleprotein-koncentrat. Vassleprotein anses vara den bästa proteinkällan, bland annat för dess balanserade profil av lättupptagliga aminosyror. Det är viktigt att äta proteinpulver som innehåller alla olika aminosyror (både essentiella och icke essentiella) och att de är i bra inbördes balans. Holistic Protein uppfyller dessa krav. Vasslet i Holistic Protein kommer från kor på svenska gårdar och finns i smakerna vanilj samt choklad.

Innehåll

750 gram

Ingredienser Holistic Vassleprotein Choklad

  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat
  • Kakaopulver
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Chokladarom
  • Vaniljarom
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Aminosyraprofil

Innehåll

mg/per 100 g

per port. 30 g= 2 skopor

Alanin39901197
Arginin2030609
Asparginsyra86502595
Cystein2060618
Glutaminsyra146904407
Glycin1470426
Histidin1630489
Isoleucin*53401602
Leucin*84102523
Lysin*74102223
Metionin*1700510
Fenylalanin*2570771
Prolin47201416
Serin41001230
Treonin*54901647
Tryptofan**2170651
Tyrosin2240672
Valin*48701461
 

* Essentiella aminosyror.
** Tryptofan förekommer naturligt i råvaran.

Näringsvärde

Näringsvärde

per 100 g

per portion (30 g)

% av DRI

per 3 (90 g) portioner /dag

% av DRI

Energivärde1694 kJ/405 kcal508 kJ/122 kcal*1524 kJ/366 kcal*
Protein (N*6,38)75,4 g22,6 g*67,8 g*
Kolhydrater11,4 g3,4 g*10,2 g*
Fett6,6 g2,0 g*6,0 g*
Krom36 µg11 µg2833 µg83
*DRI = Dagligt referensintag saknas

Blanda 2 skopor (30 g=cirka 5 rågade matskedar) i 2–3 dl vätska. Drick vid behov som ett praktiskt mellanmål.

Rekommenderat dagligt intag bör ej överskridas. Kosttillskott bör ej användas som alternativ till en varierad kost.

Förvaring

Förvaras torrt. Förvaras utom räckhåll för barn.

Mer information

Smaker

Chocklad, Vanilj

Meny